Description
The Siemens KA93NVIFP American fridge freezer comes in a chic Stainless Steel finish so it will look great in any kitchen setting. Store more of the food you love with the 371 Litres (Net) fridge and the 181 Litres (Net) freezer sections. American fridge freezers are the ideal choice for a busy household.
Features
- noFrost – Never defrost your freezer again
- The LED lights up the interior brightly and evenly, with softStart
- Plenty of space for weekly shopping thanks to extra high capacity
- The superCooling button reduces the temperature for a set time, to quickly cool down fresh food items
- The iceTwister for ice cubes on demand. Easy to refill
| Brand | Siemens |
| Model | KA93NVIFP |
| Product Dimensions | 70.7 x 90.8 x 178.7 cm |
| Capacity | 580 litres |
| Installation Type | Freestanding |
| Form Factor | Side By Side |
| Defrost System | Frost Free |
| Shelf Type | Glass |
| Noise | 42 dB |
| Door handle type | vertical bar handle |
| Requires Plumbing | No |
| Item Weight | 100 kg |
| Where to buy? | Buy on Amazon |
Pros
- More room for your groceries. You won’t have a problem fitting your groceries into the KA93NVIFP. The fridge has a capacity of 371L, two salad crisper drawers that’ll keep your fruit and veg fresh and tasty and five shelves to store chilled favourites. The 181L freezer also offers two drawers to accommodate your frozen goods
- Shatterproof and easy to clean. All glass shelves are made from extra strong, easy-to-clean safety glass
- Freeze super large quantities super fast: superFreezing
To prevent thawing of frozen foods when placing large quantities of new food in the freezer, simply activate the superFreezing button before going shopping. The appliance will then automatically cool down to a temperature as cold as –30 °C - holidayMode
The holidayMode setting gives you energy-saving cooling while you’re away from home - Clean less: antiFingerprint.
The high-quality stainless steel surfaces of the refrigerator doors are finished with a special coating
Cons
- Rims and Ridges Design: The presence of rims and ridges in the design might pose challenges during cleaning
- Noise Level: The noise level of the Siemens KA93NVIFP could be a consideration, especially for those who prioritize quieter appliances in their kitchen
Is worth buying?
The Siemens KA93NVIFP presents a compelling option with its spacious interior, organized storage, and convenient features like safetyGlass shelves, superFreezing, holidayMode, and antiFingerprint coating. Despite the potential drawbacks of a design with rims and ridges that may complicate cleaning and considerations for noise levels, the overall cost of the Siemens KA93NVIFP stands out as favorable when compared to other similar products on the market. If you prioritize functionality, efficient storage, and cost-effectiveness, this refrigerator could be an excellent choice for your kitchen.
