Description
The Haier HSR3918EWPG offers large capacity while providing easy access to both fridge and freezer spaces. The generous storage space allows you to store large amount of food while keeping the space uncluttered and organised. Haier HSR3918EWPG has an elegant design that can fit any kitchen style and an intelligent electronic interface to set the perfect temperature according to your precise needs. Haier’s refrigerators boast the No Frost technology and the auto stop hinge at 90°.
Features
- Haier HSR3918EWPG has Total No Frost technology cleverly prevents the formation of frost in your fridge freezer.
- Bright LED lighting makes viewing the contents of both your refrigerator and freezer easier compared to regular interior fridge lights.
- Haier’s slim water and ice dispenser provides clean filtered water and ice whenever you want.
- Multi Air Flow is a system that distributes cold air in the fridge. Keeping the temperature constant perfect and longer preservation of your food.
| Brand | Haier |
| Model | HSR3918EWPG |
| Product Dimensions | 64.7 x 90.8 x 84.5 cm |
| Capacity | 521 litres |
| Noise Level | 38 dB |
| Installation Type | Freestanding |
| Plumbing required | No |
| Defrost System | Automatic |
| Shelf Type | Glass |
| Door Material | Stainless Steel |
| Control position | Door control panel |
| Energy Class | E |
| Item Weight | 95 kg |
| Where to buy? | Buy on Amazon |
Pros of Haier HSR3918EWPG:
- E Class, choosing Haier HSR3918EWPG means saving energy, improving performance efficiency and respecting the environment. -20% consumption compared to the F Class.
- Fresh water in an instant, the automatic water dispensers provide clean filtered water whenever you want. No plumbing required so easy installation.
- A space friendly door opening, every time you open the door, it automatically stops at 90°. This feature avoids to damage the furniture nearby. At the same time, ensures perfect visibility and access to your food stored inside.
- Value for money
Cons of Haier HSR3918EWPG:
- A reported con for the Haier HSR3918EWPG is related to the water dispenser, with some users mentioning that it can be slow, and there have been cases of leaking due to a mechanical fault with the water dispenser system.
- The water dispenser tank takes away space from storage space on the door.
Verdict
While the Haier HSR3918EWPG provides generous storage and convenient features, prospective buyers should exercise caution due to reported issues with the water dispenser system, including slow dispensing and occasional leaks. Careful consideration of these drawbacks is recommended before deciding on this refrigerator.
