The Haier Cube 90 Fridge Freezer series 7 impresses with its top design and many innovative technologies for unlimited freshness. In the cooling area there are continuous glass shelves so you can store a baking tray conveniently. Absolute Ice provides you with pure ice cubes without any smell. And thanks to ABT Pro, the air in the fridge is always bacteria-free. Short: Freshness in its purest form.
Features
- Absolute Ice: Pure ice cubes without any smell (fixed water connection required, hose and filter are included)
- ABT Pro: Latest antibacterial technology for increased hygiene
- Fresher Techs: Humidity Zone, MyZone & Air Surround
- Switch zone: Can be used individually as a fridge or freezer area
- Daylight: LED light column for more brightness and overview
- Total No Frost: No more defrosting
- Premium design, anti-finger print surface
- The Humidity Zone drawer keeps your fruit and vegetables fresher
- The highly innovative technology ABT Pro removes up to 99.99% of bacteria and odours
- Device dimensions H x W x D (cm): 177.5 x 90.5 x 73.8

| Brand | Haier |
| Model | HCR7918EIMB |
| Product Dimensions | 73.8 x 90.5 x 177.5 cm |
| Energy Efficiency | E |
| Capacity | 601 litres |
| Noise Level | 38 dB |
| Installation Type | Freestanding |
| Defrost System | Automatic |
| Shelf Type | Glass |
| Item Weight | 16 kg |
| Where to buy? | Buy on Amazon |
Pros:
- The Switch Zone is an individually adjustable zone that you can use flexibly as a fridge or real freezer.
- ABT Pro: Exclusive ABT Pro technology eliminates 99.99% of bacteria not only in the refrigerator, but also in the freezer, preventing the formation of mould and bad odours.
- Absolute Ice: The Absolute Ice high-end ice preparation system has its own cooling system that is separated from both fridge and freezer.
- Total No Frost: Never defrost again. Because Haier’s innovative Total-No-Frist technology cleverly ensures that no frost forms in your refrigerator freezer combination.
- Fresher Techs: The Humidity Zone is a compartment with high humidity, which provides perfect conditions for fruit, vegetables and salad. These food stays fresh for much longer. MyZone is a separate zone in the cooling area, which can be regulated in 3 levels – very comfortably via the display.
Cons:
- High Initial Cost, the Haier Cube 90 Fridge Freezer comes with a premium price tag, which might be a deterrent for budget-conscious consumers. However, the investment is justified by the quality and performance it delivers.
- Transporting the fridge poses challenges due to its substantial size, making the delivery process more intricate.
- A notable drawback identified through research is that the customer service for this product is reported to be subpar or lacking in responsiveness and effectiveness.