Description
The Hoover HSC818FXWDK with two fridge doors at the top and the two freezer doors at the bottom. H-FRIDGE 700 MAXI allows maximum store capacity of over 400 litres and can fit every kitchen style. The Total No Frost technology guarantees best performances and healthier preservation.
Features
- Always fresh water, with the water dispenser you will have fresh water always at your fingertips, no need for plumbing
- No frost freezer creation, the freezer comes with technology which prevents the build-up ice
- Perfect temperature settings, thanks to the double setting touch control door panel you can easily mange the fridge temperature and set different functions such as holiday mood, super freeze and super cool
- F CLASS energy efficiency, in compliance with the New Energy Label, this F class refrigerator reduces consumption up to 20% compared to a G class
| Brand | Hoover |
| Model | HSC818FXWDK |
| Product Dimensions | 68 x 89.3 x 189.5 cm |
| Capacity | 432 litres |
| Noise Level | 41 dB |
| Installation Type | Freestanding |
| Special Features | Water Dispenser |
| Number of Drawers | 4 Freezer, 2 Fridge |
| Defrost System | Frost Free |
| Door Orientation | Multi Door |
| Shelf Type | Glass |
| Number of Shelves | 3 |
| Item Weight | 95 kg |
| Where to buy? | Buy on Amazon |
Pros
- Energy star: 4 stars
- Perfect temperature settings
- Adjustable fridge shelves giving added flexibility
- It comes complete with a handy water dispenser no need for plumbing just fill the dispenser when required
Cons
- Limited Door Space: The doors of the Hoover HSC818FXWDK offer minimal space, making it challenging to accommodate items like milk. Users may find the door storage less versatile for certain types of beverages or condiments
- Slow Pouring for Chilled Water: While the chilled water feature is appreciated, some users have reported that the pouring process is notably slow and if you have a bigger family often refills required
Is worth buying?
The Hoover HSC818FXWDK presents a compelling option with a 4-star energy rating, precise temperature settings, and adjustable fridge shelves, providing added flexibility for storage. The convenience of a water dispenser, without the need for plumbing. However, potential drawbacks include limited door space, making it challenging to accommodate certain items, and reported slow pouring for the chilled water feature.
